Obavijest roditeljima o modelu ukidanja samoizolacije uz provođenje redovitog dobrovoljnog testiranja učenika

Autor: Administrator , 10. 2. 2022.

S obzirom na povećani broj samoizolacija učenika u osnovnim i srednjim školama i s ciljem održavanja nastave uživo, po modelu A, Ministarstvo znanosti i obrazovanja razradilo je u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo model ukidanja samoizolacija u osnovnim i srednjim školama. Uvjet za ukidanje samoizolacije je provođenje redovitoga dobrovoljnog samotestiranja učenika.

Provođenjem mjere redovitog samotestiranja učenika u potpunosti bi se ukinula obveza samoizolacije za učenike koji su u školi ili izvan nje bili u kontaktu sa zaraženom osobom, a nemaju simptome bolesti i imali su negativan rezultat testa, čime bi se povećalo praćenje nastave uživo u prostorijama škole.

Samotestiranje na SARS-CoV-2 brzim antigenskim testovima je dobrovoljno i besplatno te se obavlja jedanput tjedno.

U prvoj isporuci u petak 11.2.2022. dostavit će vam se dva SARS-CoV-2 brza antigenska testa za provođenje mjere samotestiranja za sljedeća dva tjedna. Podjela testova vršit će se u školi. Učenici koji u petak zbog bolesti ili izolacije ne budu u školi svoje će testove preuzeti prvi sljedeći dan kad budu u školi.

Uz testove će učenici donijeti i izjavu roditelja koji ne žele sudjelovati u provođenju ove mjere. Učenici čiji roditelji se odluče da ne žele sudjelovati u provođenju ove mjere vraćaju u školu potpisanu izjavu za roditelje. Oni i dalje redovito dolaze u školu kao i ostali, ali u slučaju pojave zaraze u razrednom odjeljenju neće biti izuzeti od samoizolacije

Učenici se samotestiraju u nedjelju navečer ili ponedjeljak ujutro. U slučaju pozitivnog nalaza testiranja roditelj učenika se javlja obiteljskom liječniku i odmah obavještava razrednika o pozitivnom nalazu testiranja. U slučaju negativnog testiranja roditelj rezultat upisuje u informativku ili na drugi način obavještava razrednika/razrednicu. Upisivanje podataka razrednik će kontrolirati onim učenicima koji su se odlučili za samotestiranje. Bitno je da se samotestiranje provodi jedanput tjedno i da razmak između dva testiranja bude podjednak.

Kao i od početka pandemije, učenici ne dolaze u školu ako imaju simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, teškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), već se javljaju izabranom liječniku koji odlučuje o testiranju na COVID-19.

Isto tako, budući da prema uputama proizvođača nije prikladno da učenici mlađi od 16 godina provode samotestiranje bez nadzora ili pomoći odraslih osoba, molimo vas da vi kao roditelji/skrbnici mlađim učenicima provedete testiranje ili u slučaju starijih i samostalnih učenika pomognete ili nadzirete testiranja.

Učenici koji su u slučaju kontakta s pozitivnom osobom oslobođeni karantene prema uputama HZJZ-a (upute su objavljene na poveznici: https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2021/11/Postupanje-s-oboljelima-bliskim-kontaktima-oboljelih-i-prekid-izolacije-i-karantene-ver19.pdf) mogu sudjelovati u rutinskom samotestiranju na način da se samotestiraju samo u slučaju pozitivnog slučaja u njihovu razrednom odjelu.

U prilogu dolje (više) Vam stoje upute za korištenje brzog antigenskog tetsta.