18. Festival znanosti u OŠ Tenja

Autor: Ana Lasić, 17. 5. 2021.

Ovogodišnji Festival znanosti održan je od 10. do 15. svibnja u 19 hrvatskih gradova, među kojima je tradicionalno bio i naš grad Osijek. Naime, ova manifestacija se u Hrvatskoj organizira od 2003. godine a cilj joj je približavanje znanosti javnosti i motiviranje mladih za istraživanje. Osječki organizator bilo je i ove godine Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera a visoki pokrovitelj manifestacije Ministarstvo znanosti i obrazovanja.Tema festivala bila je Kultura znanosti a aktivnosti na tu temu  provedene su uz posebne epidemiološke mjere, na vanjskim prostorima ili on line.

U sklopu manifestacije , u našoj školi održane su dvije radionice za učenike i izložen poster.

Voditeljica radionice Matematika u glazbi bila je učiteljica Valentina Vojnović. Učenici su na radionici imali priliku pogledati prezentaciju koja pojašnjava ulogu matematike u glazbenom pismu. Zatim su se i sami okušali u zapisivanju taktova u zadanoj mjeri služeći se notama različitog trajanja te odsvirali zapisano. Bakin tavan bio je naziv radionice koju je vodila učiteljica Andreja Zelić. Učenici su imali zadatak istražiti bakin tavan u potrazi za starim predmetima i doznati čemu oni služe. Naposlijetku su nacrtali pronađene predmete i priredili izložbu radova. Poster pod nazivom Znanstvenici i njihova djela kao dio kulturnog naslijeđa priredila je učiteljica Snježana Glavaš. Učenici su na posteru otkrili kako su izgledali neki od najpoznatijih hrvatskih znanstvenika, kako su se zvali, iz kojega dijela Hrvatske su potekli. Skenirajući RQ kod saznali su po kojem izumu ili otkriću su poznati ti znanstvenici. Tako su mogli saznati tko je Tete Vegeta, tko je izumio padobran a tko je otkrio krapinskog pračovjeka! Na kraju su se okušali u crtanju portreta hrvatskih znanstvenika a jesu li bili uspješni-provjerite na fotografijama!

Snježana Glavaš

4.b sudjelovao je  u Festivalu znanosti radionicom Matematika u glazbi.

Upoznali smo trajanje nota te spoznali kako se note smještaju u taktove ali se pri tome mora i računati i paziti da vrijednost trajanja nota točno odgovara zadanoj mjeri. Pri upoznavanju trajanja nota spoznali smo da to ima veze s razlomcima . To smo zorno prikazali pomoću jedne jabuke.
Kad smo upoznali trajanje nota pokušali smo korak dalje stvarati glazbene rečenice. I tako smo računajući došli i do glazbe . Bilo je zabavno! Stvorili smo glazbene rečenice te ih i odsvirali na udaraljkama.
Eto - otkrili smo vezu matematike i glazbe - kultura u znanosti.