Volonteri iz 7.a

Autor: Administrator , 16. 4. 2021.

Pomoć  Azilu Osijek – Skloništu za napuštene životinje Udruge Pobjeda

Da proljetni praznici ne služe samo odmaranju pokazali su savjesni i osviješteni učenici 7.a. Oni su tijekom ožujka prikupljali novčane i ostale priloge za napuštene životinje koje se nalaze  u azilu u Nemetinu. Tamo djeluje Udruga Pobjeda koja svakodnevno skrbi o velikim i malim njuškicama, koje su vrijedni sedmaši posjetili.

Učenici objašnjavaju kako je sve počelo: Na ovu nas je humanitarnu akciju potaknula razrednica Sandra Dujmić tijekom sata razrednika. Nazvali smo Azil, pitali ih što im je trenutno najpotrebnije za njihove dlakave, četveronožne štićenike te smo se bacili u akciju prikupljanja. Od prikupljenog smo iznosa kupili hranu za pse koju smo poklonili štićenicima Azila prilikom posjete.

Zbog poštivanja epidemioloških mjera nismo mogli ići u većem broju, ali smo svi sudjelovali i podržali ovu humanitarnu akciju, a pomogli su i naši roditelji. Učenici Hana Josić, Sara Romić, Lana Fišer i Antonio Ilić su u petak, 9. travnja, krenuli prema Nemetinu.

Po dolasku u Azil prvo nas je obuzela tuga što je toliko prekrasnih pasa napušteno i neželjeno. Saznali smo puno toga… Izdvajamo zanimljivost da je u 2018. godini bilo udomljeno rekordnih 355 pasa. Nažalost, Azil je uvijek pun, što govori o nedovoljnoj brizi ljudi za životinje. Osječki Azil jedan je od rijetkih koji ne eutanazira svoje štićenike. Puno ljudi na neki način pomaže Azilu. Vrijeme u Azilu posvetili smo pojedinim njuškicama (nažalost, nismo mogli svima) koje smo poveli u šetnju. Svi smo se dobro zabavili, istrčali i izmorili. Psi su bili presretni, umiljati i razigrani.

Po povratku u školu, predstavnici razreda su prenijeli dio svog iskustva i mnogi su učenici izrazili želju za ponovnim druženjem sa psima, a psi se potajno nadaju i pokojem novom vlasniku. Udomljenjem psa iz Azila spašavate dva života: život psa kojem ste pružili dom i ljubav te život napuštenog psa kojem se oslobodilo mjesto u Azilu.

Nismo svi u mogućnosti udomiti psa, no možemo učiniti puno toga. Šetnja je jedan od načina volontiranja, psima najdraži. Možemo donirati stare deke, plahte, ručnike, povodce, ogrlice, zdjelice, igračke. Moguće je i uzeti psa na privremeno udomljenje dok mu se ne pronađe stalni dom ili mu pronaći udomitelja (prijatelji, rodbina). Korisno je pratiti stranicu na facebook-u Azil Osijek–volonteri i podijeliti objave pasa koji traže dom. Čim napunimo 16 godina, možemo se neposrednije uključiti i postati  volonteri Azila (uz suglasnost roditelja/ skrbnika).

Svim učenicima 7. a razreda veliko hvala na donacijama i vremenu koji su posvetili napuštenim psima. Zahvaljujemo se i roditeljima koji su podržali ovu akciju i pomogli nam u realizaciji. Vjerujemo kako ćemo se i  idući puta odazvati akciji u ovako velikom broju. Do tada, volimo  svoje kućne ljubimce i brinimo o njima, a tko može udomiti… razmislite, možda baš vas željno čeka neka slatka njuškica u nadi da ćete joj pružiti siguran dom pun ljubavi. Vi ćete zauzvrat dobiti vjernoga prijatelja i bezuvjetnu ljubav.

7.a i razrednica Sandra Dujmić