Druženje s književnicom Majom Brajko-Livaković

Autor: Gorana Korać, 15. 3. 2019.

Bilo je premalo mjesta u višenamjenskoj učionici za sve učenike koji su htjeli uživo vidjeti književnicu Maju Brajko-Livaković koja je početkom ovoga tjedna posjetila našu školu. Mnoštvo ruku u zraku i nebrojeno mnogo pitanja odmah je dočekalo ovu Dalmatinku koja već dugi niz godina živi i radi u Zagrebu, a stvara djeci i mladima iznimno bliska i aktualna književna djela. Širok je njihov raspon, od slikovnica Zlatnorat, Krijesnica i Plavi slavuj, pripovijetke Finka Fi do romana Kad pobijedi ljubav, Milijunaši, Nemoj reći nikome.

- Inspiraciju nalazim u svakodnevnom životu koji je prebogat doživljajima i različitim iskustvima. Sudeći prema čitanosti mojih posljednjih romana, s obzirom da radim kao knjižničarka, čini se da je problematika prvih ljubavi, muka po pubertetu, ali i droge, maloljetničke delikvencije naišla na poseban odaziv kod mladih čitatelja– istakla je, između ostalog, književnica Brajko-Livaković.

Od velikoga broja djece koja su bez prestanka, punih 45 minuta postavljala zanimljiva pitanja, posebno su se istakli mali novinari 4.c razreda – Luka Stević, Filip Melmajer, Aleksandra Miljević, Ema Kelam Rupčić, kao i učenici 5. d  te 6. a razreda. Nerijetko je na ovom veselom književnom druženju bilo riječi i o popularnoj i djeci dragoj pripovijetki „Finka Fi“

- Knjiga Finka Fi inspirirana je školjkom koja se želi otisnuti u nepoznato i srušiti barijere koje ju sprječavaju u tome te samim time potiče mlađe naraštaje da promisle o svojim mogućnostima i slobodi izbora koju imaju – odgovorila je književnica na upit djece zašto je izabrala baš školjku za glavnu junakinju pripovijetke  koju su učenici nekih petih razreda po prvi puta ove godine obrađivali na lektirnim satima Hrvatskoga jezika.