Međunarodni dan materinskog jezika

Autor: Jasminka Šarčević, 27. 2. 2019.

GISKO već nekoliko godina organizira susret nacionalnih manjina grada Osijeka. Tom prilikom učenici čitaju, recitiraju, glume na svom materinskom jeziku. Bilo je uživanje slušati kako se govori i makedonski i srpski i albanski i češki i mađarski i njemački... Iako se neke učesnike bez prijevoda nije moglo razumjeti, osjetila se emocija i melodičnost u svakome jeziku. Kako ove godine GISKO slavi 70 godina postojanja, učesnicima su osim Zahvalnica ponudili i prekrasnu rođendansku tortu iznenađenja.

U subotu, 23. veljače, 2019. učenici 2.d i 4.d OŠ Tenja nastupali su sa učiteljicom (Jasminkom Šarčević) povodom Međunarodnog dana materinskog jezika u prostorijama Gradske i sveučilišne knjižnice u Osijeku. Recitirali su stihove srpskih pjesnika za djecu: Drhtava pesma i Plavi čuperak, Miroslava Antića; Radoznala pesma Dragana Lukića i Deco budite, Momčila Tešića. Osim toga u prostoru Dječjeg odjela knjižnice izložili su i plakat Dan materinskog jezika na kojem su izložene narodne umotvorine (zagonetke, pitalice, poslovice, uspavanke i rugalice) i mali slikovno-razlikovni rječnik hrvatskog i srpskog jezika nastao na satima lektire i srpskog jezika.

Naime, GISKO već nekoliko godina organizira susret nacionalnih manjina grada Osijeka. Tom prilikom učenici čitaju, recitiraju, glume na svom materinskom jeziku. Bilo je uživanje slušati kako se govori i makedonski i srpski i albanski i češki i i mađarski i njemački... Iako se neke učesnike bez prijevoda nije moglo razumjeti, osjetila se emocija i melodičnost u svakome jeziku. Kako ove godine GISKO slavi 70 godina postojanja, učesnicima su osim Zahvalnica ponudili i prekrasnu rođendansku tortu iznenađenja.

Uz pozdravnu poruku da smo bogati onoliko koliko jezika znamo, domaćini Gradske knjižnice još jednom su pokazali kako se čitateljskim izazovima kod djece stvara ljubav prema knjizi.